Samodzielne mycie samochodu na posesji jest dozwolone pod warunkiem, że nieczystości nie trafiają bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do gruntu, ale są odprowadzane do kanalizacji albo zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik, czyli urządzenie lub konstrukcję służącą do oddzielania stałych cząstek lub osadów od płynów przepływających przez system kanalizacyjny. Sprawdź, dlaczego warto nauczyć się myć samochód we własnym zakresie i jak to robić prawidłowo.
Zbyt częste mycie samochodu w myjni automatycznej może prowadzić do uszkodzenia, np. porysowania, powłoki lakierniczej. Ostre szczotki obracające się ze znaczną prędkością oraz duże ciśnienie wody są szczególnie niebezpieczne w przypadku pojazdów, które mają już drobne uszkodzenia.
Jeśli zależy Ci na idealnej czystości samochodu, musisz wiedzieć, że trudnodostępne miejsca, jak nadkola czy załomy felg raczej nie zostaną domyte do końca.
Co równie ważne, w myjniach automatycznych używane są środki chemiczne, nad których jakością, rodzajem i ilością nie masz kontroli, dlatego Twój samochód może zostać potraktowany preparatami zawierającymi składniki niekorzystnie działające na lakier czy poszczególne materiały konstrukcyjne pojazdu.
O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do mycia auta
Zanim przystąpisz do mycia samochodu, znajdź odpowiednie miejsce. Najlepsza będzie miejscówka z twardym podłożem, np. podjazd przed garażem. Nie należy myć samochodu na trawniku, ponieważ, jak wspomniano, ścieki z mycia samochodu, które zawierają oleje, smary oraz różne detergenty nie mają prawa dostać się do gruntu.
Przygotuj odpowiednie narzędzia i środki do mycia samochodu, takie jak:
- wiadra (dobrym rozwiązaniem będą wiadra z separatorem),
- gąbki albo specjalne rękawice do mycia,
- pędzel detailingowy ułatwiający dotarcie do trudnodostępnych miejsc, np. szczelin przy uszczelkach, załomów w felgach, kratki grilla samochodu,
- preparat do usuwania zanieczyszczeń organicznych, np. insektów, które skończyły żywot na przedniej szybie,
- aktywną pianę,
- szampon do mycia karoserii,
- środek do czyszczenia felg,
- ręczniki z superchłonnej mikrofibry do osuszenia samochodu po umyciu, które – jeśli używana przez Ciebie woda jest twarda – zapobiegną powstaniu tzw. water spotów, czyli uporczywych w usuwaniu zacieków.
Wodę pod ciśnieniem zapewni Ci wąż ogrodowy z dyszą albo myjka wysokociśnieniowa. Zachowaj ostrożność w operowaniu strumieniem wody, aby niechcący nie uszkodzić lakieru albo drobnych elementów konstrukcyjnych pojazdu.
Używaj wyłącznie środków chemicznych przeznaczonych do mycia samochodu zgodnie z ich przeznaczeniem i zaleceniami producenta.
Płyn do mycia naczyń nie jest odpowiednim preparatem do mycia karoserii, ponieważ powoduje jej matowienie, a jeśli zawiera choć odrobinę octu, może także przyspieszać korozję. Również inne detergenty stosowane w gospodarstwie domowym, które mają w składzie np. wybielacze na bazie chloru mogą powodować odbarwienia lakieru samochodowego i jego uszkodzenia.
Weź pod uwagę także konieczność zapewnienia sobie środków ochrony osobistej. Warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne i okulary (gogle), aby chronić się przed kontaktem z chemikaliami.
Poszczególne etapy mycia samochodu
Kolejność podejmowanych czynności ma znaczenie, jeśli zależy Ci na tym, aby samochód po myciu wyglądał perfekcyjnie.
Pierwszy etap to mycie wstępne. Równomiernie zaaplikuj aktywną pianę o neutralnym pH na całe auto, a po upływie kilku minut dokładnie spłucz.
Jeśli nie udało Ci się usunąć resztek owadów z przedniej szyby i kratki grilla, użyj przeznaczonego do tego celu osobnego preparatu – zmiękczy zanieczyszczenia i tym samym usuniesz je nie ryzykując zarysowań.
Używając pędzla detailingowego, wyczyść odpowiednim preparatem trudnodostępne miejsca, w tym felgi.
Zakończeniem etapu pierwszego jest gruntowne spłukanie brudu ze wszystkich czyszczonych powierzchni i zakamarków.
Drugi etap nazywamy myciem właściwym. Zaczynasz je od nałożenia na karoserię szamponu. Lakier należy myć od dachu ku dołowi, zderzaki i progi czyszcząc na końcu, dzięki czemu unikniesz porysowania karoserii. Pamiętaj, aby co jakiś czas płukać gąbkę albo rękawicę w czystej wodzie.
Na tym etapie warto wykorzystać technikę mycia stosowaną w punktach detailingowych, czyli na dwa wiadra. Polega ona na tym, że w jednym wiadrze przygotowujemy wodę z szamponem, a w drugim tylko czystą wodę. Gąbkę lub rękawicę moczymy w wiadrze z szamponem, a kiedy uznamy, że należy ją wypłukać robimy to w czystej wodzie. I tak przed każdym zamoczeniem w wiadrze z szamponem.
Trzeci etap obejmuje suszenie samochodu. Korzystamy z przygotowanych ręczników z mikrofibry, dzięki czemu eliminujemy zacieki i resztę drobnych zanieczyszczeń.
Po zakończonym myciu samochodu odpowiednio utylizujemy puste opakowania po detergentach i inne odpady, takie jak zużyte gąbki czy ręczniki papierowe.
Wpływ pór roku na mycie auta
Myjąc auto ręcznie, warto unikać upalnych dni i bezpośredniego nasłonecznienia, które może powodować zbyt szybkie wysychanie detergentów i powstawanie plam. Optymalne jest mycie samochodu w miejscu zacienionym, wczesnym rankiem lub wieczorem.
Każda z pór roku generuje specyficzne rodzaje zanieczyszczeń, dlatego mając powyższe na uwadze, musimy być gotowi do mycia auta przez cały rok.
Wiosną szczególnym utrapieniem są pyłki roślin osadzające się na karoserii i szybach. Latem, kiedy ruszamy na urlop, największe problemy sprawiają insekty przysychające do przedniej szyby, lusterek czy tablic rejestracyjnych – jeśli numer rejestracyjny będzie niewidoczny i policja będzie miała problemy ze zidentyfikowaniem samochodu w razie kontroli drogowej, grozi nam nawet mandat!
Jesień to czas, w którym intensywne deszcze oraz wybijany przez nie pył powodują powstawanie zacieków na szybach i plam na karoserii. Z kolei zimą kierowcy najbardziej obawiają się destrukcyjnego działania soli drogowej.
Wybór między myjnią automatyczną a ręcznym myciem auta zależy od indywidualnych preferencji kierowcy. Jeśli jednak nauczysz się prawidłowo myć samochód na swojej posesji, będziesz to mógł robić, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, skutkiem czego Twoje auto zawsze będzie czyste i odpowiednio zabezpieczone.